Kaybolan yedek parçalar , tutulamayan stok

Saha servis hizmetlerinde her bir elemanın yanında ve arabasında bir çok yedek parçayı bulundurması bir gereksinimdir. Ama bu parçaları merkez depo dan alıp , arabaya koyup , müşteride de kullanmaz yani sarf etmez ise , geri getirmesi lazım.

Tüm bu süreç tamamen takipsiz olduğun da kasıtlı olmanın dışında ciddi şekilde unutulmaya mahkum olmaktadır. Eleman, hesabı kendisinden sorulmayan parçanın peşine düşmemektedir. Parçayı müşteri de unuttuğu durum da yolda aklına gelse bile ,diğer sefer alırım demekte , ancak diğer seferde unutulmakta yada parça bulunamamaktadır. Tüm bu nedenlerden ötürü ciddi anlam da maddi kayıp yaşanmakta, elemanlara karşı güvensizlik gelişmektedir.

Bunun çözümü aslına bakarsanız basittir. Kullandığınız ticari paket yada erp de her bir elemana cep depo açmanız yeterlidir; Açılan bu cep depolara merkez depo dan depocunun depo transfer işlemi ile yedek parça çıkışı yapması gerekir. böylece ana depo stoğu doğru olur , Entegrasyon sayesinde belli aralıklarla depolarda ki stok adedi FieldCo da güncellenir , eleman saha da uygulama üzerinden sarf ettiği parçayı eklerken merkez depo ve diğer depo lar da ilgili stok kodunun var yada yok olduğunu görür , ancak sadece kendi depo stoğundan kullanmasına izin verir sistem , ayrıca servis personeline mobil uygulama üzerinden  tüm deposunun listesi verilmemektedir. Bu sayede fiili stogu ile liste arasında karşılaştırma yapmasının da önüne geçilmiş olur.

Commenting is Disabled on Kaybolan yedek parçalar , tutulamayan stok